ГоловнаСтатті
11.03 2014

Пам'ятки Старокостянтинова: від історії до сьогодення

Категорія: Статті
Пам'ятки Старокостянтинова: від історії до сьогодення

До сьогодні в межах міста Старокостянтинів збереглось багато історичних та архітектурних пам’яток. Серед них замок князів Острозьких, Оборонна вежа і Замкова церква, датовані ХVІ століттям, Костел святого Івана Хрестителя (ХVІІІ ст.), Андріївська церква (ХІХ ст.), Церква Різдва Пресвятої Богородиці (1807 р.), частина млину і гімназія (1905 р.).

Звичайно, особливий інтерес у гостей міста викликає стародавній замок Острозьких. Початок його будівництва припав на 1561 рік. І вже через десять років між річками Случ та Ікопоть постала міцна і гарна споруда, яка служила надійним захистом від татарських орд.

У плані це був видовжений трикутник, з двох сторін омитий річками. Третя сторона межувала з містом, але була відділена від нього величезним ровом, заповненим водою, і земляним валом. На вході до замку розміщена в’їзна брама з дерев’яним мостом, захищеним міцними і високими мурами. Охороняли фортецю п’ять веж, сполучених між собою. На жаль, сьогодні можна побачити лише Наріжну вежу, решту час не вберіг для нащадків. Це двоповерхова споруда з вікноподібними бійницями і підвалом.

Сам замок також має два поверхи і великий підвал, у якому зберігались запаси зброї. Всередині будівлі знаходилась криниця. Житлові кімнати розташовувались на другому поверсі.

На південь від палацу стоїть Троїцька церква, збудована із врахуванням фортифікаційних особливостей. Стіни церкви прикрашають старовинні фрески і написані кирилицею тексти. На західній стіні зображено похорони Олександра Острозького. Сьогодні у храмі, як і століття тому, відбуваються служби Божі, а належить він УПЦ Київського патріархату.

Нагадує про славне минуле ще одна середньовічна пам’ятка – Сторожова вежа, що височіє над Случем. Це вежа-донжон на сім ярусів, з товщиною стін до двох метрів. Вона обладнана бійницями, найбільша кількість яких знаходиться на верхньому поверсі.

В кінці 1500-х років до вежі добудували невелику Хрестовоздвиженську церкву, яка також в лихі часи служила для оборони. Після смерті Костянтина Острозького православний храм було передано монахам-домініканцям в якості костелу. Та вже наприкінці XVІІІ ст. він знову повертається до православних. Зазнавши значних руйнацій під час громадянської війни, церква все ж діяла аж до 1930-х років. Сьогодні від неї залишились лише руїни, які пам’ятають і про переписування книг під свічками, і про зцілення чудотворною іконою, і про катівню, влаштовану в стінах храму гестапівцями…

Сучасні пам’ятники

В 1995 році встановлено ротонду-альтанку з погруддям князя Костянтина Острозького – засновника міста.

Також на території Старокостянтинова розміщені архітектурні споруди в честь різних подій недалекого минулого.

Пам’ять про героїв вшановують Меморіал Слави, Братська могила радянських воїнів, Пам’ятник воїнам-землякам, Пам’ятний знак радянським льотчикам.

Звучать заупокійні молитви за невинно вбитих біля двох Братських могил жертвам фашизму і пам’ятника жертвам Голодомору 1932-33 років.

Переглядів: 1506

Комментарии (3):

Олександр 31 Май 2015 в 21:50 # Ответить
Зробіть ви карту, куди піти і що побачити туристу. Бо ніфіга нормально не знаходить

ОтменитьДобавить комментарий