Новини Старокостянтинова Новости Староконстантинова Starokostyantyniv  News

 

Повернутися на головну сторінку газети "Наше місто"

 

 

 знай наших

 

 наша історія

 

Артем Шпітько: «Прагну Олімпійської перемоги»

Майбутній олімпієць зі Старокостянтинова Андрій Шпітько


У час проведення чергових Олімпійських ігор українська нація по-особливому об’єднується і вболіває за своїх спортсменів, радіючи кожній їхній перемозі. У спорті, на сцені немає якогось політичного протистояння, а є лише Україна та результат в змаганнях, який чи не найкращим чином працює на імідж держави у світі. Свідченням цьому є і цьогорічні Олімпійські ігри у Пекіні та здобутки українських олімпійців, які в загальнокомандному заліку вже вивели Україну в десятку кращих країн. Вдвічі приємно, що серед олімпійців 2008 року, до того ж золотих та бронзових призерів, є представники Хмельницької області – з фехтування та боротьби (м. Нетішин, м. Хмельницький).
Радує, що і з нашого Старокостянтинова є спортсмени, які брали участь у минулих олімпійських іграх та активно готуються до майбутніх.
Серед них – Артем Шпітько. Артем народився 26 квітня 1992 року.
Цього року він, як і його ровесники, отримує паспорт громадянина України, але вже зумів прославити країну за її межами. Ось що розповів про юного спортсмена його перший наставник, заслужений тренер України Володимир Михайлович Гоняк.
- Першу спробу займатися спортом , зокрема легкою атлетикою, Артем зробив у третьому класі, але я відправив його назад, аби трохи підріс і зміцнів. Друга спроба була вже в четвертому класі і він пройшов відбір до Старокостянтинівської дитячо-юнацької спортивної школи за відповідними критеріями. На запитання: «Чому ти хочеш займатися легкою атлетикою? – відповів: «Хочу бути таким, як мій сусід Андрій Соколовський». (Наша довідка – Андрій Соколовський вихованець Старокостянтинівської ДЮСШ, має наступні спортивні досягнення: 2 місце на чемпіонаті світу з легкої атлетики у закритих приміщеннях в Лісабоні; учасник двох Олімпійських ігор, - в Афінах виборов п’яте місце. Особистий рекорд в стрибках у висоту – 2 м38 см. Це третій показник в історії спорту України. В Олімпіаді у Китаї не бере участі через травму.)
Артем справді хотів бути на нього схожим і розпочав активно й цілеспрямовано займатися спортом. Результати не забарилися. Починаючи з п’ятого класу став займати перші місця в області зі стрибків у довжину та бігав з барєрами, а вже з шостого класу неодноразово ставав чемпіоном України у потрійному стрибку. Після нового року перейшов на навчання в Броварське вище училище фізичного виховання, правда без моєї згоди. Увійшов до складу збірної України. На змаганнях 2008 року у турецькій Анталії, в яких брали участь команди з України, Росії, Туреччини, Білорусії та Молдови, був третім у потрійному стрибку. Також третій результат досяг весною під час міжнародних змагань у Ялті.
У липні 2008 року на ІІІ спортивних іграх України у м. Києві, які проводяться раз на чотири роки, у період проведення олімпійських ігор, став чемпіоном у потрійному стрибку з результатом 14 м 90 см – на 50 см відірвався від другого результату та був другим зі стрибків у довжину з результатом сім метрів рівно. Цікаво, що Артем на рік молодший від інших учасників змагань. Думаємо, наш земляк й вихованець повинен втриматися в юніорській збірній Україні з легкої атлетики та переможно виступити на чемпіонатах Європи, світу, повторити і примножити досягнення Андрія Соколовського, потрапити на Олімпійські ігри та успішно там виступити.
Як людина Артем хороший, дисциплінований, працьовитий юнак, на відмінно та добре навчався у восьмій школі та ліцеї. В спортивному інтернаті також один з кращих учнів. Тренера ним задоволені, має велику перспективу.
Під час розмови Артем Шпітько зазначив, що щиро вдячний за навчання, підтримку своїм тренерам В.М. Гоняку та Н.М. Гайдакові. Планує взяти участь у чемпіонаті світу, який проходитиме в Італії та Міжнародній Спартакіаді у Німеччині і матчевій зустрічі у Фінляндії. Його не полишає мрія потрапити на Олімпійські ігри. Поки що зарахований в команду Олімпійського резерву. Артему подобається місто, адже тут проживає рідня, яка ним по праву пишається, друзі, наставники. Говорить якщо досягне ще більших висот у спорті, обов’язково допоможе матеріально Спортивній школі.
Хочеться сподіватися, що так воно і буде, адже у хлопця є сила волі та ціль. Куоли ти йдеш до неї, неодмінно досягнеш успіхів.
На фото Артем Шпітько та заслужений тренер України В.М. Гоняк
Василь Дацюк

Славетні земляки-уродженці Старокостянтинівщини.

 


Старокостянтинівщина багата своїми видатними людьми, які вже ввійшли в історію свого народу, а також тими, хто живе, працює і своєю діяльністю славить наш край.
Серед них - єврейський поет і драматург Арон Гольфаден, який народився в м. Старокостянтинові в 1840р., автор багатьох п'єс, віршів, пройнятих співчуттям до тяжкої долі бідноти. Серед них-«Чаклунка», «Десята заповідь», «Рекрути». В 1888р. виїхав до США. Помер в Нью-Йорку в 1908р. Відіграв велику роль у встановлені та розвитку єврейського театру.
Іполіт Скольмаровський, народився в Старокостянтинові - історик, член організації дворянських революціонерів «Союз благоденства». Був високоосвіченою людиною, дружив з Пушкіним, Рилєєвим.
Український історик-славіст, доктор історичних наук, уродженець м. Старокостянтинова Олексій Іванович Баранович відомий своїми працями «Нариси Магнатського господарства на півдні Волині у 18 столітті», «Нове місто Західної України 16 століття» (1951р.), де вчений провів дослідження історії заснування міста Старокостянтинова. Помер О.І. Баранович в 1961р.
Вчений, доктор військових наук, доктор історичних наук, професор, генерал-майор Михайло Полікарпович Ботін (1892-1981рр.) - народився в місті Старокостянтинів. Учасник радянсько-фінської, Другої світової воєн. В 1954 році закінчив академію Генерального штабу.
Серед видатних людей Старокостянтинова - український театрознавець, публіцист, драматург, театральний критик Всеволод Андрійович Чаговець, який народився в нашому місті.
У 1907 році в м. Старокостянтинів народився Роман Олександрович Черкашин. Навчався в міській гімназії. По закінченні Київського музично-драматичного театру працював в театрі Леся Курбаса «Березіль». Працюючи на сцені, він поставив багйіо високохудожніх вистав, створив чййало незабутніх образів.
Борис Адольфович Колесо (1907-1940рр.).наш земляк, був учасником радянсько-фінської кампанії, командиром танкової роти під час Другої світової війни. Загинув в бою, посмертно нагороджений зіркою Героя в 1940р.
Серед Героїв Радянського Союзу - уродженець м. Старокостянтинова Мойсей Давидович Шахнович, народився в 1918 році. Під час Другої світової війни був командиром батареї 321 артилерійського полку 91 стрілецької дивізії 51 армії.
12 січня 1914 року у місті народився Петро Пантелеймонович Вербицький. Знаний філолог, літературознавець. В 1936р. закінчив філологічний факультет Харківського факультету. Учасник Другої світової війни. З 1945р. працював на посаді декана, доцента кафедри зарубіжної літератури Харківського університету. Написав ряд наукових праць, які відіграли велику роль в розвитку українського, зарубіжного літературознавства.
Серед талантів, яких дав країні наш край - Микола Кіндратович Кондратюк. Народився в Старокостянтинові в 1931 році. Педагог, Народний артист СРСР з 1978р. Закінчив 1958р. Київську консерваторію, працював в ній викладачем, пізніше-ректором. В 1972р. одержав Державну премію УРСР ім.Шевченка. Зробив вагомий внесок в розвиток музичної культури.
В ряду талановитих поетів краю - імя Тамари Артемівни Севернюк., яка народилася в нашому місті в 1941 році. Поетеса закінчила філософський факультет Чернівецького університету. Член Спілки письменників України, член Спілки журналістів України. Автор поетичних збірок «Джерельні веретена», «Спокуса білої пустелі», «Зблиски», та інші. Живе і працює в місті Чернівці.
Оксана Петрівна Радушинська - відома старокостянтинівська поетеса народилася в 1979 році. Освіту журналіста здобула в Київському укртелерадіоінституті. Член Хмельницької літературної спілки «Поділля», член Національної Спілки художників України. Авторка багатьох поетичних збірок і книг для дітей.
Серед молодих художників, які вийшли зі Старокостянтинова - Василь Іванович Братанюк, 1964 року народження. Закінчив місцеву художню школу, Одеське художнє училище. З 1990-1997р. навчався в Санкт-Петербурзькому Державному академічному інституті живопису, скульптури і архітектури ім. Рєпіна. Його роботи експонувались в багатьох музеях Росії та за кордоном.
Варто відмітити творчість молодого художника Вербича Олександра Володимировича, який народився в м. Старокостянтинові в 1965 р. Навчався в художній школі міста, закінчив художнє Одеське училище ім. Грекова. З 2002 року - член Спілки художників України. Викладає живопис та композицію в ДХШ №2 м. Одеси. Постійний учасник виставок живопису і графіки з 1983 року. Його персональні виставки проходили в нашому місті, Хмельницькому, Одесі, Києві. Германії. Багато робіт Олександра Вербича знаходяться в персональних зібраннях України, Германії, Італії. США та інших країнах. Не забуває він і про рідний край. Нові його роботи 2008 року в даний час виставляються в приміщенні Старокостянтинівського історико-краєзнавчого музею.
Але це далеко не всі визначні постаті та таланти на які багатий наш край.