Новини Старокостянтинова Новости Староконстантинова Starokostyantyniv  News

 

Повернутися на головну сторінку газети "Наше місто"

 

 

 освіта

 

 наша історія

 

За ліцеєм – майбутнє!

Почесні ліцеїсти Старокостянтинова


Минулої суботи велика дружня родина Старокостянтинівського ліцею зустрічала гостей. Удень відкритих дверей у ліцеї зустрічали випускників 9-х класів ліцею та інших ЗНЗ міста, перед якими стоїть непростий вибір, їх батьків, випускників ліцею попередніх років, гостей, яким небайдужа доля нашого закладу, ветеранів праці. Із задоволенням завтали й ми – почесні ліцеїсти. Бо ж це звання ми носимо з особливою гордістю, вважаючи себе причетними до спільної благородної справи – давати державі найкраще майбутнє – розумних, гарних людей.
Потужний дух творчості, гостинності, натхнення досягти життєвих висот панував у стінах закладу. Свято розпочалося саме з презентації ліцею, яку у яскравій формі провели ведучі А.Фурсова, В.Артеменко, агітбригада ліцею. Директор ліцею Т.І.Франчук з особливою гордістю розповіла про здобутки закладу, його перемоги, відкриття та перспективу. Окремою сторінкою стало нагородження кращих девятикласників, успіхи яких знають далеко за межами закладу.
Але справжнім святом стали, звичайно, виступи творчих учнів ліцею - вокалістів І. Коханської, І.Яремчук, читців В.Артеменка В.Мартинюк, К. Малиги. Замилувалися присутні хореографічними композиціями танцювального колективу «Посмішка» та вальсом ліцеїстів, який виконали випускники.
А далі – цікавий «живий мікрофон», який провела заступник директора з виховної роботи Ю.Б.Карпова – людина, яка є головним натхненником, організатором та режисером свята. Мікрофон передавався з рук в руки, з уст присутніх звучали переконливі зворушливі слова про маленьку державу, про рідний ліцей. Студент Київського національно-технічного університету Валерій Кретінін, студентка Київського держ. Медичного університету ім.. Богомольця Олена Фурсова, мама випускника першого випуску ліцею 2001 року Дмитра Муляра Надія Григорівна … Вони називали ліцей справжньої сімєю, безцінним скарбом, путівкою у життя…
Дивилися, слідкували, милувалися і думали, який же вибір зроблять дев’ятикласники. І переконувалися: остаточно – ліцей! Думається, що й ще одне випробування – конкурсний відбір охочі стати ліцеїстами пройдуть достойно!
Після заходу усі гості були запрошені до предметних кабінетів на презентацію ліцейних профілів, яку підготували кафедри.
На одному подиху минув День відкритих дверей у ліцеї. Побувавши у рідній школі – бо ж саме ліцей, зберігши найкращі традиції, став правонаступником ЗОШ№2, ми вкотре пройнялись гордістю за те, що творили його історію, що маємо достойних наступників.
Віват, ліцею, віват!
В.Мончак, В.Перова, Р.Рудман, М.Павлюк, почесні ліцеїсти

З історії дитячих садків

Випуск курсантів ясельних робітників Старокостянтинівського р-н 1934 р.
 

Вперше, заклади дитячого виховання - «школи для малюків» були організовані в м. Нью-Ланарке (Шотландія - 1802 р.) Робертом Оуеном. А от свою назву «дитячий садок» - вони отримали в часи Фребеля, котрий створив цілу систему виховання дітей дошкільного віку і в 1837 р. заснував перший дитячий садок в Німеччині. За Фребелем, діти - це «квіти життя». Їх ріст, розвиток подібні квітам, потребують розумного догляду. Звідси термін - «дитячий сад», де дитячі садівники - керівники садка.
В Росії дитячі садки були рідкістю. Фребелівська спільнота організувала їх невелику кількість в Києві, Москві, Петербурзі. Садки були приватними і обслуговували дітей заможних верст суспільства. Серед окремих питань в цій сфері, до 1917р., були починання в області союзу дитячих садків. Тут потрібно відмітити роботу новоорганізованої Петербургської групи домашнього виховання, котра за основу роботи мала систему Фребеля. А також ряд дитячих садків: садок спільноти «Труд та відпочинок» (будував роботу на застосуванні біогенетичного принципу в підході до дитини та підбору педагогічного матеріалу для нього); садок спільноти «Спільне виховання дітей» (провадив принцип вільного виховання та деякі засади дитячого садка).
До 1917 р. в Російській державі для дітей робітників було організовано 15 безплатних, так званих народних дитячих садків, організованих на благочинних починаннях. Всього в країні тоді їх було 288.
Питання такого виховання в Старокостянтинівському краї на державному рівні почало розглядатись в 20-х, 30-х рр. XX ст.: 29.01.1921 вийшла Постанова РНК України «Про організацію дитячих ясел».В терміновому порядку, в зв'язку з тим, що голод охопив Самару, Донбас, Миколаїв, державні органи евакуювали звідти в Старокостянтинівський повіт 1114 дітей, забезпечивши їм повне утримання. Контроль за нововведеннями здійснювала Ольга Василівна Матюха - завідуюча жіночим фондом повіту КПУ; 27 червня 1936 р. Постанова ЦК і РНК СРСР зобов'язувала розширити сіті дитячих ясел, садків; Постанова УРСР від 1938 р. зобов'язувала сільські Ради організувати дитячі ясла, садки та інші дошкільні установи і майданчики в усіх колгоспах і радгоспах.
Широкий розвиток система дитячих садків в Союзі мала в 50-х рр. В 1949 р. 26 859 постійних дитячих садки, в яких виховувалось більше 1 267 дітей. Окрім них існували літні дитячі площадки на період польових робіт. Так, в 80 рр. в нашому районі діяв 31 сезонний дитячий садок-ясла, а в 90-х рр. в республіці -11 тисяч дошкільних заклади, які охоплювали 570 тисяч малюків.
Сьогодні в районі діє 29 виховних об'єднань та дитячих садків, а в місті 9 дитячих садків, які відвідують 1460 дітей.
В районному музеї збереглось фото «Випуск курсантів ясельних робітників Старокостянтинівського р-ну 1934 р.» можливо хтось впізнає на ньому своїх знайомих, рідних, близьких і зможе поділитись своїми спогадами (хто вони, звідки і т.д.) за адресою: м.Старокостянтинів, вул.Грушевського,15 (т.3-25-54).
С.І. Сусугурова, науковий співробітник районного музею