Новини Старокостянтинова Новости Староконстантинова Starokostyantyniv  News

 

Повернутися на головну сторінку газети "Наше місто"

 

 

 репортаж

 

 сторінками історії

 

День Довкілля

День Довкілля у м. Старокстянтинові

Кажуть, що навесні природа пробуджується до життя, а людина до праці. Зеленіють, зацвітають вулиці міста, але разом з квітуванням більш помітними стають стихійні смітники, неприбрані території, невпорядковані майданчики, скверики, береги річок, де потрібні невтомні людські руки. Бо ж скільки праці, бажання потрібно докласти для того, що привести до ладу, впорядкувати, озеленити кожен куточок міста, кожну вулицю та провулок. А окрім прибирання природа просить оновлення, тож потрібно посадити молоді деревця, кущі, квітники, засіяти газони.
Щодня впорядковують, прибирають проїжджу частину міста працівники комунального ремонтно-будівельного шляхового підприємства (керівники – П.М.Зуб), бригада озеленення створює усе нові клумби, висіюючи різні сорти квітів, газони, а трактор ККП вивозить сміття від приватних будинків та багатоповерхівок міста. Та як би наполегливо не працювали комунальники, без допомоги громадськості цими весняними днями їм не обійтися.
Саме напровесні, напередодні великих великодніх свят, з метою збереження та збільшення значимості природного ландшафту, по всій Україні проводять Дні довкілля.
На виконання Указів Президента України від 6.08.1998 р. №855/98 «Про день довкілля» та від 3.03.2008 р. №186/2008 «Про проведення Весняної толоки з озеленення та благоустрою», розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 1.04.2004 р. №98/2003-р «Про проведення в області Дня довкілля», розпорядження міського голови м. Старокостянтинів від 26.03.2008 р. №152/2008-р «Про проведення в місті Дня довкілля» 19 квітня у місті відбувся День довкілля. Потрібно сказати, що напередодні цього дня, не дивлячись на природні умови, було здійснено ряд природоохоронних заходів.
А ось саме у суботу після рясних дощів вперше засяяло тепле сонце і лише надвечір знову задощило. Природа дозволила попрацювати.
Отож, рано-вранці, розприділивши ділянки роботи, у різних куточках міста разом зі своїми керівниками розпочали прибирання працівники апарату, структурних підрозділів, управлінь виконавчого комітету міської ради, соціальних служб та комунальних підприємств міста. Звільняючи території міста, зелених зон, берегів річок від побутових та інших відходів, впорядковуючи парки, висаджуючи дерева, вони залишали після себе повний порядок та благоустрій закріплених територій.
В той день завзято працювали і більшість депутатів міської ради. Сумлінно прибрали виділені для них ділянки, посадили молоденькі деревця. Пройдуть роки, і вони зазеленіють, зашумлять кронами. Разом з депутатами впродовж всього дня працював і міський голова Микола Мельничук.
Не лише шкільні ділянки, але й вулиці міста прибирали у день Довкілля педагоги та учні загальноосвітніх закладів міста. На пришкільних територіях з’явилися нові квітники. Це зараз вони здаються ділянками чорнозему, а мине час – зазеленіють, розквітнуть.
Не стали байдуже споглядати за такими перетвореннями мешканці приватних будинків,
жителі багатоповерхівок. Спільними зусиллями наводили порядок біля своїх осель. Благо, вантажівки для збору сміття протягом всього дня курсували містом.
Чи то здається, чи насправді, але місто після зеленої толоки - загальної справи, проведеної у День довкілля, стало наче світлішим. Звичайно, є ще немало проблем. Деякі вулиці та провулки потребують вагомих перетворень, благоустрою. І мало не щодня шляховики вивозять жертву, аби до Великодня хоча б частково покращити їхній стан.
Є надія, що це лише початок. Адже весняно-ліній період – найпридатніший час для ремонту доріг. Заплановано дійсно багато, залишилося виконати. А ще – не смітити.
Оберігатимемо природу – і вона оплатить сторицею. Це істина.
Ірина Сапчук
 

Коротка історична довідка про видатних діячів України, на честь яких пропонується назвати вулиці м. Сатрокостянтинова

Нові назви старих вулиць Старокостянтинова


Дмитрo Вишнeвeцький увiйшoв в iстoрiю Укрaїни пiд кoзaцьким прiзвиськoм Бaйдa Вишнeвeцький поставив зaмoк нa o-вi Xoртицi зa пoрoгaми, грoмaдячи дoвкoлa сeбe кoзaцтвo. Йoгo зaмoк (зa oстaннiми aрxeoлoгiчними дoслiджeнням кaм'яний) – цe, влaснe, i є пeршa Зaпoрoзькa Сiч, твeрдиня кoзaччини сeрeд стeпoвoгo мoря. Пiзнiшe, зa двa з пoлoвинoю стoлiття свoгo iснувaння, мiсцeзнaxoджeння Сiчi мiнялoся сiм рaзiв, oднaк вoнa зaвжди булa симвoлoм кoзaцькoї єднoстi.
ВИГОВСЬКИЙ Іван Остапович (?-1664 р.) - гетьман України Був членом луцького православного братства. Під час битви під Жовтими Водами В. потрапив у полон до татар. З полону був викуплений Б. Хмельницьким. Дуже швидко В. став найдовіренішою людиною гетьмана, який призначив його генеральним військовим писарем. Після смерті Б. Хмельницького В. був обраний гетьманом. Щирий патріот України. Спирався на козацьку старшину та покозачену шляхту, які своїми знаннями й досвідом мали забезпечити існування української держави. Проводив політику, спрямовану на забезпечення свободи й незалежності України.
Євген Коновалець - видатний український політичний і військовий діяч, коротке життя якого є прикладом безкорисливого і жертовного служіння Україні.Є. Коновалець за допомогою Галицько-Буковинського Допомогового Комітету зорганізував з колишніх військовополонених галичан першу бойову стрілецьку сотню. Завдяки енергійній праці Є. Коновальця сотня швидко розгорнулася в батальйон, а восени 1917 року це вже був полк у повному бойовому складі. Саме цей полк Січових Стрільців і став фактично Гвардією голови Української Центральної Ради й українського уряду.
У листопаді 1920 року українська армія перестала існувати, але Є. Коновалець розгорнув новий фронт боротьби за українську державність на чолі підпільної Української Військової Організації. 23 травня 1938 року у Є. Коновалець став жертвою терористичного замаху.

Володимир Вернадський – перший президент Української академії наук. В період становлення Української народної республіки розпочав активну діальність зметою створенн Української академії наук і був обраний її президентом. Вчений зі світовим ім’ям в галузі таких наук як геохімія, радіогеологія, біогеохімія. Світову славу В.Вернадському принесли блискучі праці «Біосфера» та «Історія мінералів земної кори». «Я відрізняюся від своїх політичних однодумців тим, що вважаю відродження української мови великим позитивним явищем. Я не можк погодитися з точкою зору тих, хто залишаючись українцем, приймає російську мову і культуру як рідну…» - говорив Вернадський.

Симон Петлюра – видатний український громадсько-політичний і державний діяч, публіцист. Плходив із давніх козацьких і священицьких родин. Був одним із провідних діячів української національно-демократичної революції, з березня 1917 – член УЦР, генеральний секретар військових справ. За Гетьманату очолював Київське земство і Всеукр. Союз земств, організував упорядкування могили Т.Шевченка і Чернечої гори у Каневі. У листопаді 1918 обраний до складу Директорії УНР, Головний отаман Армії УНР. З 1919 – голова Директорії УНР. За його ініціативи український і польський уряди підписали Варшавський договір 1920. Підступно вбитий більшовицьким агентом С.Шварцбартом у 1926 році. У 2008 увійшов до першої десятки проекту «Великі українці».

Олена Теліга – українська поетеса і громадська діячка. У 1917 разом з родиною з Петрограда переїхала до Києва. У 1923 виїхала х матір’ю за кордон. Навчалася в Українському педагогічному інституті ім. Драгоманова (Прага). У 1939 залучена О.Ольжичем до роботи в культурній референтурі ОУН у Кракові. В кінці жовтня 1941 нелегально оселилася в Києві, окупованому німцями. В грудні того ж року очолила спілку письменників-початківців, редагує літературно-мистецький тижневик «Літаври». 9 лютого 1942 р. Олена Теліга разом з чоловіком та ще 40 підпільниками заарештована гестапо і через кілька днів розстріляна в Бабиному яру.

Василь Стус – громадський діяч, перекладач, літературознавець, поету трагічної долі, твори якого перекладено багатьма мовами світу. Очолював Українську гельсінську групу захисту прав людини. В 1963-1965 роках навчався в аспірантурі Інституту літератури в Києві, але був увільнений за участь у несанкціонованих літературних вечорах та за виступи на захист заарештованих у 1965 році «шістдесятників», зокрема земляка Івана Світличного. Поетична спадщина видатного українського поета Василя Стуса закономірно увійшла в український літературний процес. Його поетичне слово “позначене своєрідним сплавом інтелектуалізму з ліризмом, медитативністю, оригінальним філософським осмисленням бутя.

Олесь Гончар – український письменник, громадський діяч, академік АН України. За його творами та сценаріями на Каївській кіностудії створено кінофільми «Дівчина з маяка», «Таврія». На основі роману «Таврія» В.Нахабін створив балет. За повістю «Земля гуде» П.Лубенський написав героїчну п’єсу. Доля написаного наприкінці 60-х років «Собору» склалася драматично. Перші рецензії на роман були схвальні, але невдовзі вульгаризаторська критика піддала його тенденційному остракізму, і твір було вилучено з літературного процесу на два десятиліття. Твори О. Гончара перекладалися на 67 мов, а творчий досвід письменника засвоюється і вітчизняними, і зарубіжними майстрами слова.

Самуил Величко - літописець, один з представників історіографії, яку викликали події епохи боротьби Хмельницкого з поляками. В юному віці поступил в Запоріжське військо, бул секретарем при Мазепі. Твір Величка— "Летопись событий в юго-западной России в XVII впередає події козацької боротьби до 1720 г . Величко яскраво пережав життя козаків, разом з тим використав у своїй праці факти рукописної хроніки тієї доби мемуари польских істориків. Рукопис прикрашають портрети гетманів від Хмельницького до Мазепи.

Юрій Клен- український поет, перекладач, літературний критик. 1943 року з'являється в світ збірка поезій Юрія Клена «Каравели. Автор поєднує в єдиному естетичному вимірі трагічну античність («Антоній і Клеопатра», «Цезар і Клеопатра», «Шляхами Одіссея»), героїзм середньовічної лицарської доби («Жанна д'Арк», «Вікінги») та князівсько-гетьманську українську традицію («Володимир», «Символ», «Україна»). Вершинними здобутками Юрія Клена-поета є поеми «Прокляті роки» (1937) та «Попіл імперій» (1943 — 1947). Трагічне знищення української культури в добу сталінізму, нелюдська жорстокість другої світової війни — центральні теми цих творів.

Герої Крут . Бій під Крутами - одна із найтрагічніших сторінок історії України.
29 січня 1918 року назва невеликої станції, що розташована уздовж лінії Бахмач-Київ, ознаменувала відлік нового духовного злету нації. Вже 25 січня 1918 року на засіданні Української Центральної Ради було прийнято IV Універсал, який проголошував незалежність УНР.. Після захоплення Харкова та Полтави, більшовики спрямували своє п’ятитисячне військо під приводом М. Муравйова на Київ. 300 українських юнаків-добровольців виступили на захист Української Народної Республіки.
Бій під Крутами розпочався о 12 годині дня і безперервно тривав до пізнього вечора. Юнаки мужньо відбивали атаки ворога, не залишаючи своїх позицій. Проте наступаючі зламали оборону. Розуміючи безвихідність свого становища, юні бійці пішли в атаку і були майже всі знищені. 27 студентів і гімназистів були захоплені в полон. Усіх їх було піддано нелюдським катуванням і по-звірячому замордовано.

В’ячеслав Чорновіл - політик, громадський і державний діяч, публіцист, журналіст
Брав активну участь у діяльності Київського клубу творчої молоді, української суспільно-культурної організації, що стала осередком молодої української інтелігенції, т.з. шестидесятників. Чорновіл був одним із ініціаторів створення Української Гельсінської Групи. Був декілька разів ув’язнений за «антирадянську пропаганду». Покарання у 1967–1969, 1972–1979, 1980–1988 роках відбував у таборах суворого режиму та на засланні.
З 1990 року був обраний депутатом. У 1991 році був кандидатом у Президенти України. З 1992 року В’ячеслав Чорновіл очолив Народний Рух України. Загинув за нез’ясованих обставин у автокатастрофі. Входить до першої десятки проекту «Великі українці

Гольштейн – відомий цукрозаводчик, промисловець, який організував цукрозавод у м.Старокстянтинові.